Variť pivo je drina

AKO NA TO?

Krok #1

V recepte si navrhnete pomery surovín a postup varenia tak, aby výsledkom bol žiadaný pivný štýl, zodpovedajúca horkosť, aróma a samozrejme stupňovitosť a obsah alkoholu.

Krok #2

Rmutovanie je proces, kedy sa škroby obsiahnuté v slade menia na skvasiteľné cukry. Pomocou správnych rmutovacích teplôt sa vytvára správny pomer skvasiteľných (z nich sa neskôr vytvorí alkohol) a neskvasiteľných (z nich vzniká sladová chuť piva) cukrov v rmute.

Rmutovanie

Krok #3

Pridaním chmeľu a jeho postupným varením v sladine sa vylučujú horké látky obsiahnuté v chmeli. Tento postup sa opakuje viackrát. Podľa druhov a množstva chmeľu a samozrejme dĺžky jeho varenia dosiahneme požadovanú horkosť piva.

Krok #4

Pivovarské kvasnice premieňajú skvasiteľné cukry z mladiny na alkohol a CO2. Podľa použitého typu kvasníc sa rozdeľujú typy piva na vrchne alebo spodne kvasené pivá. Vrchne kvasené pivá predstavujú najmä štýly typu ALE a spodne kvasené pivá štýly ležiakového typu.

Krok #5

Chmel pridaný do piva v posledných fázach procesu dodáva pivu silnejšiu chuť a arómu. Pokiaľ v pive cítite ultrasviežu kvetinovú vôňu, alebo sa cítite ako v citrusovom háji počas leta, môžete si byť istí, že do tohto piva bola pridaná poriadna hromada chmeľu.

Krok #6

Pivo je počas kvasenia a ležania prirodzene nasycované oxidom uhličitým, ktorý sa uvoľňuje pri kvasení. Následne sa pod tlakom plní do sudov alebo fliaš a je pripravené na expedíciu. Takto sa na Váš stôl dostáva kvalitné a chutné pivo.